Dochód pasywny z prowadzenia działalności deweloperskiej
Inflacja, rosnące stopy procentowe, spowolnienie gospodarki – wszystko to wpłynęło na rynek nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że w obszarze tym nie można wciąż zarabiać! Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak wygląda obecnie generowanie pieniędzy w deweloperce.
Mniejsza zdolność zakupowa oraz trudności z pozyskiwaniem finansowania kredytowego nie oznaczają, że ludzkie potrzeby mieszkaniowe zniknęły. W Polsce wciąż brakuje około 2 mln nowych mieszkań, a ludzie nadal poszukują możliwości zamieszkania. To oznacza, że przyszły właśnie czasy najmu. I dla inwestorów jest to doskonały moment na budowanie źródła dochodu pasywnego, za którym idzie wolność finansowa.
Czym jest dochód pasywny
Dochód pasywny polega na czerpaniu zysku bez konieczności aktywnego wykonywania pracy. Oczywiście nie oznacza to, że zarabianie pasywne nie wiąże się z brakiem jakiejkolwiek aktywności zawodowej czy inwestorskiej. Wręcz przeciwnie – tego typu model zarabiania pieniędzy wymaga początkowo sporych nakładów czasowych oraz zaangażowania, które pozwolą na stworzenie źródeł, które dopiero w przyszłości i długofalowo będą generować zyski.
By osiągnąć sukces, niezbędny jest oczywiście dobry pomysł na dochód pasywny. Tych jest wiele. Może być to udostępnianie powierzchni reklamowych czy lokowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowych (chociaż w takim wypadku zwrot z inwestycji jest raczej niewielki). Jednym z popularnych rozwiązań jest również inwestowanie w nieruchomości. Nieruchomości pozwalają bowiem uchronić oszczędności przed inflacją, a poza tym jest to obszar rynku uważany za stabilny oraz gwarantujący bezpieczeństwo inwestycji.
Jak uzyskać dochód pasywny
Jak generować dochody pasywne w branży deweloperskiej – oto pytanie, jakie obecnie zadaje sobie coraz więcej osób. Oczywiście możliwości inwestowania jest bardzo wiele. Są to m.in. lokale handlowo-usługowe, lokale biurowe, powierzchnie magazynowe, condohotele, domki letniskowe w wioskach wakacyjnych czy dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne. W niniejszym artykule skupimy się na dwóch innych sposobach inwestowania w branży deweloperskiej, które mogą być źródłem satysfakcjonującego dochodu pasywnego.
Najem mieszkań
Tak naprawdę najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest bowiem budowa mieszkań. Aby jednak robić to obecnie skutecznie, warto zdywersyfikować portfel mieszkań. W swojej ofercie warto mieć nie tylko mieszkania powyżej 25 m2, ale również mniejsze (np. 18 m2), czyli tzw. mikrokawalerki z funkcją mieszkalną przeznaczone pod najem krótko- oraz długoterminowy. Budowa budynków zamieszkania zbiorowego z mikromieszkaniami jest dziś sposobem na dochód pasywny dla deweloperów, którzy w ten sposób realizują np. prywatne akademiki. Ale na budynki zamieszkania zbiorowego można popatrzeć jako możliwość budowy domów senioralnych. W kontekście stale starzejącego się polskiego społeczeństwa tego typu obiekty będą niezwykle przyszłościowym trendem, na który stale będzie rósł popyt!
Innym sposobem na dochód pasywny w deweloperce jest inwestycja w galerie handlowe. Myli się jednak ten, kto myśli w tym kontekście o budowie wielkich centrów. Ostatnie zmiany zachowań konsumenckich, które przyspieszyła w dodatku pandemia COVID-19, sprawiły, że ludzie coraz częściej uciekają od zatłoczonych galerii. Coraz popularniejsze stają się mniejsze obiekty oferujące najważniejsze sklepy oraz usługi, a rynek znów powoli zaczyna zmierzać do stopniowego rozdrobnienia.
Lokale handlowo-usługowe w galerii
Czy to oznacza, że to dobry moment na budowę nowej, niewielkiej galerii? Niekoniecznie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się badanie lokalnych możliwości w zakresie wyszukiwania istniejących, ale obecnie nierentownych nieruchomości. Wykup takich budynków, ich rewitalizacja, modernizacja, a następnie komercjalizacja, to szansa na optymalną finansowo realizację małego centrum handlowo-usługowego. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednia wizja, atrakcyjny design, kreatywność oraz umiejętność znalezienia różnorodnych najemców, którzy idealnie trafią z ofertą na lokalny rynek potrzeb mieszkańców danego osiedla.
Na koniec wspomnijmy jeszcze o kwestii podatków. Jeżeli chodzi o podatek za dochód pasywny pochodzący z nieruchomości, to obowiązuje ryczałt w wysokości 8,5% (dochody do 100 tys. zł w skali roku) lub 12,5% (dochody powyżej 100 tys. zł w skali roku).
Budynki pod wynajem bezpiecznym dochodem pasywnym
Jak widać, także obecne czasy mogą sprzyjać satysfakcjonującym zarobkom w branży deweloperskiej. Oczywiście należy mieć świadomość zmieniających się trendów na rynku nieruchomości, aby skutecznie dostosowywać produkty deweloperskie do aktualnych potrzeb i możliwości zakupowych klientów. Jednakże nawet w ciężkich czasach, można w deweloperce sporo zarabiać – i gwarantują to m.in. budynki pod wynajem. W końcu nie bez przyczyny nieruchomości uznawane są za bezpieczną przystań!