Dziennik budowy – jak go prowadzić i o czym pisać?

dziennik budowy

Dziennik budowy jest pewnego rodzaju sprawozdaniem składanym na ręce klientów. Stanowi sposób na raportowanie postępów prac na budowie oraz przedstawianie zalet inwestycji.

Dziennik budowy warto prowadzić na stronie internetowej dewelopera oraz dodatkowo udostępniać wszelkie informacje o postępach prac w mediach społecznościowych.

Forma dziennika budowy

W jakiej formie powinien być dziennik budowy? Większość deweloperów prowadzi go w formie tekst + zdjęcia. Tekst jest doskonałym narzędziem dla pozycjonowania, ale żeby był on rzeczywiście skuteczny, warto stworzyć listę słów kluczowych. Osoba prowadząca dziennik budowy powinna konsekwentnie ich używać, dzięki czemu materiał będzie korzystniej analizowany przez algorytmy wyszukiwarki.

W nowej Inwestycji ST 55 wprowadziliśmy jednak inną formę opowiadania o tym, co się dzieje na budowie – wideo relacja z paskiem tekstowym na dole. W dzisiejszych czasach, kiedy najpopularniejszą formą treści jest wideo, warto zainwestować w profesjonalnego operatora, który ogarnie nagranie, montaż oraz ujęcia z drona. Ludzie lubią oglądać krótkie wywiady, dlatego dobrze jest, aby przed kamerą stanęła jakaś kompetentna osoba. Może to być kierownik budowy, architekt, specjalista z działu sprzedaży czy w końcu sam deweloper – parę słów na temat inwestycji zawsze zrobi dobrą robotę.

Jak prowadzić?

Dziennik budowy powinna tworzyć osoba, która potrafi profesjonalnie opisać postępy prac – inspektor lub kierownik budowy. Warto przy tym jednak pamiętać, aby tekst był zrozumiały również dla osoby, która nie zna się na budowlance. To czasami nie lada wyzwanie, dlatego niezbędna może być pomoc copywritera, który przeredaguje cały materiał. Najważniejsze jest, aby efekt końcowy był połączeniem lekkiego pióra oraz wartości merytorycznej.

Jak często dodawać wpisy? Wszystko zależy od wielkości budowy, jej postępów oraz etapu, na którym znajduje się inwestycja. Na początku warto informować o początku prac oraz odnotowywać każdą poszczególną kondygnację. Potem, kiedy już jesteśmy na końcowym etapie, koniecznie trzeba publikować szczegóły dotyczące robót wewnątrz budynku oraz zbliżających się terminach oddania mieszkań.

Dlaczego warto?

Dobrze prowadzony dziennik budowy tworzyć będzie pozytywny wizerunek dewelopera jako takiego, który rzetelnie informuje o postępach prac. Jest to również kolejna okazja do tworzenia świadomości marki oraz promocji realizowanych inwestycji, co w efekcie decydować może o sukcesie marketingowym prowadzonych działań.

Autorka artykułu – Iryna Golovan, specjalista ds. marketingu firmy deweloperskiej Szklane Tarasy – będzie jedną z prelegentek podczas zbliżających się warsztatów Zostań Deweloperem.

Podobne wpisy