Jak inwestować w nieruchomości? 5 pomysłów na start

jak inwestować w nieruchomości

Nieruchomości to od lat bezpieczna przystań dla inwestorów oraz skuteczna droga do osiągnięcia wolności finansowej. Przynoszą satysfakcjonujące zyski oraz są źródłem trwałego dochodu pasywnego. Są dobrym zabezpieczeniem nawet w przypadku wielu kryzysów, a ich ceny od lat idą konsekwentnie w górę. Pytanie nie brzmi więc „czy”, ale „jak inwestować w nieruchomości”? Podpowiadamy, jak postawić pierwsze kroki!

Podchodząc do inwestowania w nieruchomości należy zachować otwarty umysł. Branża ta dostarcza bowiem różne modele zarabiania pieniędzy i to od nas zależy, który z nich będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Mieszkanie pod wynajem

Chyba najbardziej znany sposób inwestowania w nieruchomości, za którzy biorą się często nawet najwięksi laicy. Chodzi o zakup nieruchomości, najczęściej na kredyt i szukanie dla niej najemcy. Dochód z takiego najmu może w dużej mierze pokrywać (albo nawet w całości!) ratę kredytu. Dzięki czemu po latach i niewielkim kosztem my zostajemy właścicielami nieruchomości, którą można z wielkim zyskiem sprzedać (w końcu mieszkania od lat tylko drożeją), albo cały czas cieszyć się stałym dochodem pasywnym.

Flip nieruchomości

Wśród osób, które na poważnie chcą związać się z branżą nieruchomości, jest to bodaj najbardziej popularna forma zarabiania pieniędzy. Często bywa to też etap w rozwoju zawodowym, którego kolejnym krokiem jest wejście na rynek deweloperski. Na czym polega więc flip nieruchomości (zwany też flipem mieszkaniolwym)? W najprostszych założeniach chodzi o tanie kupowanie mieszkań i sprzedawanie ich drożej. Sposobów dokonywania zyskownych flipów nieruchomości jest kilka. Najpopularniejszą jest poszukiwanie zaniedbanych mieszkań, dokonywanie remontów niezbędnych remontów i sprzedaż po odpowiednio wyższej cenie. Jak widać, wcale nie chodzi o szukanie okazji inwestycyjnych, czyli mieszkań wystawionych dużo poniżej ich wartości rynkowej, ponieważ takie sytuacje nie zdarzają się często. A różnych modeli biznesowych w house flippingu jest zdecydowanie więcej!

Flip na działce

Zasada jest podobna, jak przy mieszkaniach. Szukamy działki i sprzedajemy ją drożej. O ile jednak nieruchomość mieszkaniową możemy wyremontować, to jak zwiększyć wartość gruntu? Możliwości jest sporo. Może być to chociażby przekształcenie działki rolnej na budowlaną, uzyskanie dokumentacji (w tym przede wszystkim warunków zabudowy oraz pozwolenia na budowę) czy likwidacja wad danej nieruchomości gruntowej – braku dostępu do drogi publicznej, błędów w księdze wieczystej czy braku istnienia odpowiednich przyłączy mediów. Szczegółowo o tym, jak tego wszystkiego dokonać, mówi szkolenie flip na działce, które jest organizowane przez Pawła Preisnera.

Współpraca z inwestorem

Masz pomysł, na oku idealną nieruchomość, odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale brakuje Ci zaplecza finansowego, a nie chcesz brać kredytu? To dość powszechny problem rozpoczynających swoją przygodę z nieruchomościami. W takim wypadku warto podjąć współpracę z inwestorem, który szuka możliwości atrakcyjnego ulokowania kapitału, a jednak samemu nie zna się na rynku nieruchomości. Takie współdziałanie jest obustronnie korzystne i przy dobrze przeprowadzonej inwestycji przyniesie zysk każdej ze stron. Brzmi prosto, jednak trudnością jest oczywiście znalezienie odpowiedniej osoby. Nie pozostaje nic innego, jak budowanie sieci relacji, uczestniczenie w spotkaniach branżowych, zapisywanie się do stowarzyszeń, dołączanie do grup w mediach społecznościowych oraz poszukiwanie w internecie. W końcu na rynku istnieje cała masa osób, które chcą zarobić – trzeba się tylko nawzajem znaleźć.

Szkolenia i warsztaty deweloperskie

Deweloperka to szczyt jeżeli chodzi o branżę nieruchomości. Aby rozpocząć działalność deweloperską, niezbędna jest jednak odpowiednia dawka wiedzy i doświadczenia. Te można zdobyć w praktyce – od lat działając w nieruchomościach – lub poprzez np. uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach deweloperskich. Takich 2- i 3-dniowych wydarzeń jest na rynku kilka, dlatego można wybrać najbardziej odpowiednie i w najbardziej dogodnym terminie.

Jeżeli zależy Ci natomiast na kompleksowej wiedzy oraz staniu się członkiem prestiżowej grupy deweloperów, to najlepszym wyborem będzie Akademia Dewelopera. To największa tego typu inicjatywa edukacyjno-szkoleniowa w Polsce, która została objęta patronatem Forbes Polska. To aż 9 weekendowych 2-dniowych spotkań, które składają się na 150h nauki. Akademia całościowo przygotowuje więc do zawodu dewelopera oraz daje szansę nawiązania znajomości, które mogą w przyszłości zaowocować realizacją własnych celów zawodowych.

Nieruchomości to masa możliwości

Powyższych kilka pomysłów nie wyczerpuje wcale możliwości drzemiących w branży nieruchomości. Tych jest bowiem dziesiątki, z których można wymienić chociażby jeszcze inwestowanie w powierzchnie magazynowe, nieruchomości komercyjne czy lokale komercyjne. Sukces nie leży więc w wybranej formie, ale w umiejętnej analizie rynkowej, odpowiedniej wiedzy, nawiązywaniu wartościowych kontaktów oraz konsekwentnej pracy. Połączenie wszystkich tych czynników to pewna droga do osiągnięcia finansowych celów. A więc nie ma na to co czekać – do dzieła!

Podobne wpisy