Proces budowlany w diagramie Gantta
Ustalone warunki zabudowy, prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę – inwestycja z fazy chodzenia po urzędach wchodzi w etap realizacji. Wydaje się, że najgorsze mamy już za sobą, jednak to tylko jedna strona medalu. To w końcu moment, kiedy pojawiają się zobowiązania finansowe, konieczność zachowywania terminów czy sprawnego zorganizowania wszystkich elementów. Jak to wszystko ogarnąć?
Skomplikowany proces budowlany potrzebuje solidnego planu, który dodatkowo w sposób przejrzysty będzie pokazywał czas trwania realizacji poszczególnych prac, związki pomiędzy poszczególnymi zadaniami oraz wyznaczy nieprzekraczalne daty. I chociaż narzędzie pozwalające uporać się z tymi trudnościami jest w pewnych kręgach powszechnie znane i w dodatku ogólnodostępne, to niekiedy bez odpowiedniego doświadczenia trudno wpaść na proste i najskuteczniejsze rozwiązania. A wystarczy proces budowlany potraktować jako zarządzanie projektem, a dziedzina ta sama podsunie nam gotowe odpowiedzi na dręczące nas pytania.
Wykres Gantta
Diagram Gantta to graf stosowany od lat w zarządzaniu projektami. Pierwsze tego typu narzędzie stworzył polski teoretyk zarządzania, Karol Adamiecki w 1896 roku, jednak zostało ono szeroko rozpowszechnione po raz pierwszy przez Henry’ego Gantta w 1910 roku. Diagram to skuteczne rozwiązanie, które w sposób graficzny przedstawia harmonogramy realizacji oraz wszystkie zadania związane z danym projektem.
W diagramie Gantta wyróżniamy kilka podstawowych oznaczeń:
- Zadanie krytyczne – ważne zadanie, niemożliwe do pominięcia w realizacji całego projektu.
- Zadanie niekrytyczne – zadanie nie będące konieczne do realizacji całego przedsięwzięcia, ale którego wykonanie może ułatwić osiągnięcie końcowego celu lub zwiększyć efektywność całego procesu.
- Ścieżka krytyczna – zależności pomiędzy poszczególnymi działaniami. W przypadku zadań połączonych ścieżką krytyczną, rozpoczęcie kolejnego zadania możliwe jest wyłącznie w przypadku ukończenia poprzedniego. Od zadań na ścieżce krytycznej zależy terminowość całego przedsięwzięcia.
- Kamień milowy – ważne zdarzenie będące podsumowaniem danego etapu.
Wprowadzenie oznaczeń pozwala nam w jednym wykresie rozpisać kolejność wykonywanych zadań, czas ich realizacji, nieprzekraczalne terminy, najważniejsze działania. Graficzne przedstawienie pozwala łatwo zrozumieć logikę całego procesu budowlanego oraz szybko ocenić postępy prowadzonych prac. I to wszystko na jednej kartce w formacie A4!
Gantt w Mojej Inwestycji
System ten jest niezwykle intuicyjny, prosty w obsłudze oraz skuteczny. Właśnie dlatego został on również wprowadzony z do aplikacji Moja Inwestycja, która pozwala kompleksowo obsługiwać budowę mieszkań i domów. Dzięki wdrożeniu do aplikacji schematu Gantta użytkownik może opracować plan całego przedsięwzięcia – oprogramowanie podpowie długość realizacji poszczególnych zadań oraz będzie przypominać o najważniejszych terminach. Cyfrowe zarządzanie projektem ułatwi więc nie tylko organizację skomplikowanego procesu budowlanego, ale pozwoli pilnować konsekwentnego postępu wszystkich prac, które są kluczowe dla sukcesu całego przedsięwzięcia.
Aplikację „Moja Inwestycja – budowa krok po kroku” można obsługiwać za pośrednictwem strony mojainwestcyja.pl lub pobrać ją na telefon. Skorzystaj z okresu darmowego i przekonaj się o przydatności innowacyjnego narzędzia!