fbpx

Czym jest flip na działce?

czym jest flip na działce

Kiedy na rynku mieszkaniowym słyszymy, że ktoś „zrobił dobrego flipa”, od razu wiemy o co chodzi. Prawdopodobny scenariusz wyglądał tak: zakup zaniedbanego mieszkania po okazyjnej cenie, dokonanie niezbędnych remontów, sprzedaż z zyskiem. Jak jednak przełożyć ten schemat na działkę, której nie można przecież wyremontować?

Oczywiście przedstawiony wyżej opisu flipu mieszkaniowego jest pewnym uproszczeniem, ponieważ modeli biznesowych w jego realizacji jest wiele. Generalnie jednak rozumiemy zasadę co to jest flip – kupić tanio, wykonać pracę zwiększającą atrakcyjność mieszkania, sprzedać po cenie, która będzie nas satysfakcjonować.

I właśnie ten ogólnie rozumiany mechanizm można przenieść również na zarabianie na nieruchomościach gruntowych. O ile pierwszy i trzeci krok (zakup i sprzedaż) nie budzą wątpliwości, to pytania pojawiają się zapewne odnośnie działań, które możemy podjąć, aby zwiększyć atrakcyjność działki. Chodzi w końcu o to, aby sprzedać za cenę wyższą, niż kupiliśmy. Szkolenie flip na działce, to jedno z organizowanych przez nas wydarzeń.

Dostrzeganie potencjału działki

Wbrew pozorom, nie chodzi wcale o łut szczęścia polegający na zakupie działki po wyjątkowo okazyjnej cenie, niższej niż ta rynkowa. Takie sytuacje się zdarzają, ale nie ma co na nich polegać. Zarobek tego typu metodą to najczęściej wynik szczęścia, a pieniądze powinniśmy zdobywać wiedzą oraz skuteczną pracą, bo jest to najbardziej powtarzalna metoda (w przeciwieństwie do jednorazowych okazji).

Podobnie jak w przypadku flipów mieszkaniowych, musimy rozglądać się za takimi nieruchomościami, które na pierwszy rzut oka nie są zbyt atrakcyjne. Przeciętego klienta nie interesuje mieszkanie do remontu, dlatego cena takiej nieruchomości jest tak niska. Podobnie jest z działkami – jest cała masa takich, których nikt nie chce kupić. Są ku temu powody, ponieważ grunty potrafią przysporzyć wielu problemów. Jeżeli jednak chcemy dokonać flipu na działce, musimy dostrzec potencjał drzemiący w tego typu nieruchomości oraz wiedzieć, jak zneutralizować ich wszystkie wady.

Flip na działce – uzyskiwanie dokumentacji

Brak dostępności mediów? Problematyczni sąsiedzi? Trudności z dostępem do drogi publicznej? Wszystko to oraz wiele innych kwestii może sprawić, że wybrana działka, pomimo dobrej lokalizacji i przystępnej ceny, będzie zupełnie nieatrakcyjna pod względem budowlanym i inwestycyjnym. Niekiedy na takiego typu nieruchomościach gruntowych nie da się nic sensownego wybudować, co można by sprzedać z zyskiem. Gdy jednak zakupimy działkę bez mediów, w otoczeniu sąsiadów o trudnych charakterach oraz nie posiadającej dostępu do drogi publicznej i wszystkie te problemy rozwiążemy uzyskując przy tym warunki zabudowy… to wtedy wartość naszej nieruchomości gwałtownie pójdzie w górę.

Na wszystko trzeba mieć oczywiście dokument. Ich ukoronowanie to pozwolenie na budowę oraz – przy braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – warunki zabudowy. To formalne potwierdzenie, że obiekt w danym miejscu można wybudować i pokonane zostały wszystkie przeszkody natury prawnej. Oczywiście pozyskiwanie stosownej dokumentacji trwa i to długimi miesiącami. A jak wiadomo: czas to pieniądz. Właśnie dlatego uzyskana dokumentacja tak bardzo zwiększa wartość działki.

Jeżeli ponadto do naszej oferty sprzedaży nieruchomości gruntowej dodamy dodatkowe korzyści, w postaci wynegocjowanej umowy z generalnym wykonawcą czy kompleksowego planu marketingowego, to możemy być pewni, że z łatwością znajdziemy chętnego na tego typu „gotowca inwestycyjnego”.

Zyski większe z flipu na działce, niż w przypadku flipu mieszkaniowego

Można zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku flipów, inwestycja w działki przynosi większy zwrot niż mieszkania. Przede wszystkim związane jest to z klientem docelowym. Flip mieszkaniowy kieruje się do osób, które chcą względnie tanio dokonać zakupu na rynku wtórnym. W przypadku nieruchomości gruntowych, ofertę kierujemy zaś do inwestorów i deweloperów, którzy niekiedy wręcz biją się o dobre lokalizacje.

Jeżeli więc z pewych względów nie chcemy wikłać się w nadzorowanie całego procesu inwestycyjnego i wszystkie te obowiązki dewelopera, które ciągnąć się będą jeszcze długo po sprzedaży mieszkań, to warto rozważyć zrobienie flipu na działce. Jest to z pewnością dobra alternatywa dla flipu mieszkaniowego, która wymaga może nieco większej wiedzy, ale oferuje też zdecydowanie większe zyski.