fbpx

Jakie są sposoby inwestycji w nieruchomości?

sposoby na inwestycję w nieruchomości

Obecnie perspektywy rynku nieruchomości w Polsce wykazują tendencję wzrostową i rokują bardzo optymistycznie. Rok 2016 ustanowił rekordy. Poszczególne sektory na rynku wykazały wzrost i – co najważniejsze – według ekspertów ta tendencja ma się utrzymać.

Niezależnie od tego, jaką inwestycję na rynku nieruchomości chcemy wybrać, wszystko należy rozpocząć od uporządkowania własnego budżetu. Określić bieżące możliwości finansowe oraz szanse na pozyskanie finansowania z zewnątrz, o ile takie będzie wymagane. Już sama analiza pomoże w weryfikacji i automatycznym ograniczeniu liczby nieruchomości, które stanowić będą obiekt naszego zainteresowania.

Sposoby inwestowania

W nieruchomości można inwestować na różne sposoby. Niekoniecznie musi być to lokal mieszkalny pod wynajem czy dom. Rynek daje nam możliwości inwestowania w zupełnie inne obiekty, które warto rozważyć, bo mogą okazać się bardziej atrakcyjne.

Lokal biurowy/usługowy

Inwestycja w lokale biurowe/usługowe wyróżnia się, w stosunku do inwestycji w lokal mieszkaniowy, minimalnie niższym poziomem ryzyka oraz wysoką stopą zwrotu. Rentowność mieszkania z rynku pierwotnego kształtuje się na poziomie około 4,5-6,5%, natomiast lokalu biurowego/usługowego jest ona nawet o kilka punktów procentowych wyższa. Istotny jest tu jednak fakt, iż inwestycja w lokal wiąże się z lokowaniem znacznie większego kapitału, gdyż nieruchomości komercyjne są droższe niż mieszkaniowe.

Nieruchomość gruntowa

Kolejną alternatywną może być nieruchomość gruntowa. Ceny gruntu w Polsce względem krajów Europy Zachodniej są znacznie niższe, przez co potencjał wzrostu ich cen jest naprawdę obiecujący i widoczny na przestrzeni ostatnich lat.

Condo

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się inwestycja typu condo, czyli zakup pokoju hotelowego lub apartamentu wakacyjnego. Czy zysk z takiej inwestycji jest porównywalny do stałego zysku z wynajmu mieszkania? Według analityków podczas pierwszych lat stopa zwrotu wynosi około 8-9%, jednak późniejszy okres to kwestia obłożenia obiektu – na który nie zawsze mamy wpływ.

Mieszkanie

Warto omówić najbardziej popularną formę inwestycji na rynku nieruchomości – mieszkanie. Obecnie rentowność mieszkań, uwzględniając największe miasta szacuje się na od 4,5-6,5% rocznie. NBP w swoim raporcie podaje, iż „Rentowność inwestycji mieszkaniowej, jest wyższa niż lokaty bankowej, 10-letnich obligacji skarbowych (…). Relacja kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu”.

Inwestycja ta jest najbardziej popularna, ponieważ nie wymaga od inwestora specjalistycznej wiedzy. Wiąże się z relatywnie niskim ryzykiem, gdyż zainteresowanie wynajmem mieszkań wcale nie spada. Należy tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Lokalizacja – to kluczowy czynnik  decydujący o tym, czy inwestycja będzie udana. Duże aglomeracje przyciągają studentów, później absolwentów i ludzi poszukujących pracy. Duże miasto to większy popyt, ale także większa liczba inwestorów, co oznacza większą konkurencję. Warto więc pamiętać, aby wyróżnić się na tle innych. Dlatego też decydując się na zakup spójrz na inwestycję w sposób personalny. Przeanalizuj takie kwestie jak:

  • Metraż
  • Piętro
  • Wyposażenie
  • Funkcjonalność
  • Cena

Dobra analiza powyższych czynników pozwoli nam określić konkretną grupę docelową, która może być zainteresowana mieszkaniem. Dzięki temu będziemy mogli przygotować ogłoszenie, które skutecznie trafi do takich odbiorców, na których najbardziej nam zależy.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Trudno jednogłośnie odpowiedzieć na to pytanie. Mówi się, że dla wielu inwestorów nieruchomość to obok złota jedna z najpewniejszych inwestycji. O ile jednak inwestycja w kruszywo to zakup o niższym kapitale, o tyle zakup nawet niewielkiego mieszkania to inwestycja w skali kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy warto więc inwestować w nieruchomości? Cała sztuka polega na odpowiednim wyborze i umiejętnym poruszaniu się w obszarze obrotu nieruchomościami.

Autorka artykułu – Paulina Stajniak, specjalista ds. sprzedaży firmy deweloperskiej Szklane Tarasy – będzie jedną z prelegentek podczas zbliżających się warsztatów Zostań Deweloperem.

Źródło obrazu: pxhere